Koniec marca a začiatok apríla bol pre mňa veľmi stresujúci. Na svojich pleciach som mal „naložených“ skoro 5 projektov, ktoré bolo treba dokončiť, samozrejme ako inak, čo najskôr.  Jeden z týchto projektov bol aj nový web pre Petržalský festival, o ktorom bude aj tento článok. Ak sa vám to nechce čítať do konca, tak projekt sme úspešne ukončili, ale bola to fuška!

Multižánrový festival na dostihovej dráhe

Najprv by som vám rád opísal projekt, pre ktorý sme webovú stránku robili. Tento projekt, je vlastne multižánrový festival, ktorý sa koná na dostihovej dráhe v Petržalke. Tento rok sa bude konať jeho prvý ročník a ja som sám zvedavý, či to klientom vyjde, hlavne v takej veľkej festivalovej konkurencií. Každopádne, držím im palce, kedže sám mám skúsenosti s organizovaním akcií a spraviť niečo takéto teda vôbec nie je sranda.

58410174_2095745744056036_5933801275254811709_n-1-e1556632862145-1024x547.jpg

zdroj: IG Petržalský festival

Festival sa bude konať na konci leta, 7. až 8. septembra. Špeciálny program je vymyslený pre všetky generácie. Pre deti príde Fíha tralala, Baby Band či Mici a Mňau. Staršie publikum si potom môže prísť vypočuť skupiny ako No Name, Gladiator, Polemic a mladšie generácie zas príde kultúrne občerstviť Rytmus, Medial Banana, H16 či Sima.

Prezentačný web o informáciach o festivale a o predaji lístkov

Ponuku na tvorbu webovej stránky som dostal od mojej dlhodobej klientky a štúdia mg-studio. Deadline bol celkom tight, teda nie celkom, ale dosť. Na tvorbu webovej stránky som mal približne iba týždeň.

Účel webu

Hlavný účel webu bol a je informovať potencionálnych návštevníkov o festivale, o umelcoch, ktorý vystúpia a o možnosti vstupeniek, ako sa na festival dostať. Web pre Petržalský festival si klienti podporujú aj sociálnymi sieťami, kde sa môžu dostať do styku s návštevníkmi ešte viac.

Návrh webu

Aj keď väčšinou robím návrhy webu sám, tentokrát sa o návrh postarala sama klientka. Použila elementy ako napríklad úvodný carousel, jednostránkovú anchor navigáciu, obrázky a elementy s absolútnou pozícou, ikonové boxy alebo tabuľky. Celkovo si myslím, že sa jedná o prehľadný a jednoduchý web. Po dodaní návrhu od klientky, som začal tvoriť.

Tvorenie stránky – WordPress & Composer

Aj keď som dostal hotový návrh a mohol som spraviť stránku čisto iba v HTML, zvolil som svoju overenú alternatívu. Tou je samozrejme redakčný systém WordPress, ktorý používam už zopár dobrých rokov a composer od WPBakery.

Výhodou tejto kombinácie je, že klient si môže upraviť akýkoľvek prvok z administrácie a môže samozrejme využívať výhody WordPressu. Čiže nespočet rôznych modulov, ktoré rôzne a jednoducho rozšírujú funkcionalitu WordPressu.

SEO

Pre webovú stránku som spravil aj základnú on-page SEO optimalizáciu, ktorá spočívala v upravení meta tagov pre domovskú stránku, nastavení obrázka pre sociálne siete a celkovej úpravy štruktúry webovej stránky. Samozrejmosťou bolo vytvorenie sitemapy a taktiež veľmi dôležitý faktor je aj samotná rýchlosť webovej stránky, ktorá sa teraz pohybuje na úrovni približne 2 sekúnd.

rychlostpf.png

Rýchlosť webu petrzalskyfestival.sk Zdroj: https://tools.pingdom.com/

Systém na pridávanie umelcov

Rozhodnutie použiť WordPress sa časom ukázalo za správne, pretože od klientky neskôr prišla požiadavka na rozšírenie o jednoduchý systém pre pridávanie, úpravu a odoberanie umelcov, ktorý na festivale vystúpia. Vďaka redakčnému systému WordPress sa takýto systém dá jednoducho integrovať do už existujúceho administrátorského prostredia. Tento systém som vytvoril za použitia tzv. Custom Post Types, klient si môže v administrácií jednoducho a prehľadne meniť a pridávať umelcov.

Na záver

Aj keď sa môže zdať, že sa jedná o jednoduchú prezentačnú stránku, čelili sme zopár problémom v niektorých komponentoch, ktoré sa zle správali napríklad na mobile. Avšak, všetky problémy sa nám podarilo v spolupráci s klientkou efektívne eliminovať a za sedem dní, sme stránku pre Petržalský festival spustili. Dodatočne sme potom riešili systém na pridávanie a úpravu umelcov, o ktorom som písal vyššie.

Ak by ste mali záujem o podobné riešenie, využite moju službu Tvorba web stránok.

Ďakujem klientke a všetkým, ktorý sa zapojili v projekte nového webu pre Petržalský festival za dôveru, a dúfam, že sa čoskoro budeme počuť pri iných zaujímavých projektoch a problémoch.

Chcel by si sa vyjadriť?