MacBook Air M1 - po mesiaci používania

Kategória:
Dátum: 10 marca, 2021

Nedávno som si zaobstaral najnovší MacBook Air s procesorom M1. Používam ho ako svoj primárny počítač, takže na ňom už robím všetky svoje projekty a grafické návrhy.

Myslím si, že som sa s nim už dobre zoznámil a preto by som ti chcel podrobnejšie opísať ako sa mi s ním pracuje a prípadne na čo by si si mal dávať pozor.

Flexibilnosť

Macbook používam aj zapojený na svoj Samsung monitor, no väčšinou si ho beriem všade zo sebou. Teraz však nemyslím na Karibik alebo podobné destinácie, vzhľadom na to, že je lockdown a korona kríza, beriem si ho tak maximálne do obývačky alebo postele.

Klávesnica

Klávesnica na novom Macbooku je geniálna, píše sa na ňej naozaj skvele a odsadenie kláves je presne tak akurát. Rozloženie kláves som sa však musel naučiť, kedže som prechádzal z klasickej mechanickej počítačovej klávesnice - naučil som sa to však rýchlo.

Trackpad

Teraz možno vyzniem ako Apple fanboy, ale chcel by som podoknúť, že som takmer celoživotný Windows používateľ a toto je prvý Macbook, ktorý som začal aktívne využívať. Bol som aj vlastníkom niektorých Windows notebookov, od Toshiba, Lenovo a poslednom rade aj hráčsky Asus ROG - žiadny nemal tak dobre fungujúci trackpad, vlastne väčšinou to bolo na tých notebookoch ako nutné zlo.

Tu keď sa naučíš určité gestá, ktoré budeš môcť používať na trackpade tak budeš naozajstný poweruser a uľahčí ti to dosť roboty.

Batéria

Akože wou, klobúk dole. Batéria na novom Macbooku vydrží v pohode aj celý deň pri bežnom používaní. Je to práve aj vďaka procesoru M1, ktorý nebeží na klasickej Intel x86 architektúre, ale na ARM technológií, ktorú môžeš nájsť v tvojom telefóne. Vďaka tomu sa Mac približuje skôr k telefónom ako k bežným notebookom a porovnaj si sám koľko ti vydrží batéria na tvojom telefóne.

Displej

Displej na novom Macbooku je veľmi dobrý. Je to samozrejme retina displej s rozlíšením 2560 x 1600 pri 227 pixeloch na palec. Displej je ostrý, farebnosť skvelá, myslím si však, že maximálny jas by mohol byť väčší.

Vďaka všetkým týmto veciam je najnovší Macbook flexibilným nástrojom, ktorý si môžeš zobrať kdekoľvek. Báteria ti dlho vydrží, píše sa na ňom skvelo, vďaka trackpadu nepotrebuješ myš a displej je ostrý a čistý.

Kompatibilita

Aj keď je najväčšiou výhodou nového MacBooku procesor M1, dá sa povedať, že to je zároveň aj jeho nevýhodou. Tento procesor totiž používa architektúru ARM namiesto zaužívanej Intel x86. To v podstate znamená, že niektoré aplikácie nie sú kompatibilné s touto novou architektúrou.

Napríklad také programy od Adobe, ako Photoshop, Illustrator, After Effect bežia na starej Intel architektúre. Nový Macbook ich však aj tak dokáže rozbehať a jedinou nevýhodou je možno menší performance. Adobe však sľubuje skorú aktualizáciu aj na nové M1 procesory.

Stretol som sa akurát s jednou aplikáciou, ktorá používam a nefunguje tak ako by mala - Spotify.

Overall si preto myslím, že ak používate nejaký špecifický program, ktorý nie je ešte kompatibilný s novým M1 procesorom, tak ešte počkajte. Ak však ste bežný uživateľ, nemali by ste naraziť na nejaký veľký problém. Ak chcete mať ešte úplnú istotu, môžete počkať pár mesiacov, kým sa všetky procesy vyľadia.

Nutné doplnky

Pre mňa a myslím si, že aj pre veľa iných ľudí je nevýhoda chýbajúce USB sloty a I/O. M1 MacBook totižto obsahuje iba 2x Thunderbolt3/USB-C slot a 3.5mm jack. Preto je nutné si pri kúpe tohoto zariadenia kúpiť dongle. Bežný USB-C hub s HDMI konektorom ťa môže výjsť okolo 30-40 eur. Cena sa potom navyšuje podľa počtu ďalších konektorov. Ber to ako nutnú výbavu.

Tiež som sa stretol s takou vecou, že pri pripojení externého HDMI monitora cez dongle mi prestal fungovať internet. Je to kvôli tomu, že monitor a wifi bežia na tých istých frekvenciách a vzájomne sa potom bijú. Preto som musel svoj USB-C dongle obaliť alobalom.

Na záver

Môj názor na nový MacBook je veľmi pozitívny. Absolútne mi vyhovuje dĺžka báterie a môžem si ho tak zobrať kamkoľvek bez toho aby som bral aj nabíjačku. Mac je samozrejme známy tým, ako perfektne funguje a vyhovuje mi aj prepojenie s mojim iPhone. Dokážem cez notebook telefonovať, posielať SMSky a zapisovať si poznámky. S rýchlosťou som spokojný, dokážem mať otvorené milióny tabov a programov a v podstate nijako sa to nepreukazuje na výslednom výkone. Za sumu 1000 euro toto zariadenie určite odporúčam a nakoniec, Macbook si udržuje aj svoju cenu, takže keď vás o pár rokov omrzí, alebo budete chcieť robiť upgrade, môžete ho predať s úplne minimálnou stratou.

Obsah Balenia

  • 1x MacBook Air M1
  • 1x Nabíjací adaptér s odnímteľným USB-C/Thunderbolt káblom
  • Manuál
crossmenu