Ako zrýchliť WordPress web

27 júna, 2019

pridajte sa k mojim klientom

Ako zrýchliť WordPress web? Kládol si si niekedy túto otázku pri pohľade na tvoj spomalený web? V tomto článku ti poviem riešenie, ako si dokážeš svoju WordPress stránku zrýchliť pomocou niektorých pluginov.

Je to trochu paradox, ale článok na túto tému píšem už niekoľkýkrát a pamätám si, že vždy v ňom napíšem niečo iné. Neviem čím to bude, ale asi práve tým, že postupom času prichádzam na nové, iné a lepšie metódy zrýchľovania WordPress stránok. Preto by som chcel podotknúť, že metódy na zrýchlenie WordPress webu, ktoré budeš práve čítať nemusia byť tie najlepšie metódy na zrýchlenie WP.

Dosť omáčok okolo toho, poďme na to. Toto sú metódy, ktoré ja práve používam pri tvorbe web stránok a myslím si o nich, že sú najlepším možným spôsobom ako si zrýchliš tvoju WordPress stránku.

Pluginy

Keď optimalizujem svoj WordPress web pre čo najväčšiu rýchlosť, používam pri tejto optimalizácií kombináciu viacerých pluginov.

Cache Enabler

Prvý z tejto kombinácie je Cache Enabler. Je veľmi jednoduchý cachovací plugin, ktorý vytvára statické html súbory a ďalej ich doručí užívateľom vašej webovej stránky. Tento plugin sa mi osvedčil najviac a napríklad v tomto teste dosahuje najlepšie výsledky za porovnania iných pluginov, konkrétne - W3 Total Cache, WP Fastest Cache, WP Rocket, WP Super Cache a Comet Cache.

Optimus

Aby si mal čo najrýchlejší web, budeš potrebovať aj dobre optimalizované obrázky. Ja používam riešenie od Optimus, nie je síce zadarmo, ale stojí len okolo 30€ na rok. Optimus tvorí aj .webp verziu obrázkov a veľmi výborne funguje v kombinácií so spomínaným Cache Enablerom. Obe riešenia sú od spoločnosti KeyCDN a tak sa natívne podporujú.

Fast Velocity Minify

Fast Velocity Minify je namakaný plugin, ktorý sa stará o kombinovanie a minifkovanie tvojich css/js a html súborov.

Kombinovaním týchto súborov sa zmenšuje počet requestov, ktoré prídu na server pri načítavaní stránky uživateľom. Taktiež použitie tohoto pluginu odstraňuje render-blokovanie skriptov pri načítaní stránky. Toto všetko podstatne urýchľuje načítavanie tvojej stránky avšak pozor, minifikovanie a kombinovanie css/js a html súborov môže zapríčiniť rôzne abnormality pri načítaní tvojej stránky. Preto ti možno chvíľu zaberie, dokým nakonfiguruješ FVM správne.

Lazy Loader by WP Rocker

Ak máš na stránke veľké množstvo obrázkov, môže sa tvoj web načítavať dlho z toho dôvodu, že prehliadač čaká na stiahnutie všetkých obrázkov. Šikovne však vieme prehliadaču pomocou pluginu Lazy Loader povedať, nech stránku zobrazí bez obrázkov a zobrazí ich až po prejdení na ne.

Skrátene: obrázky sa načítajú až keď to bude potrebné, čím sa tvoja stránka zrýchli.

Na záver ešte spomeniem, že mať rýchlu a responzívnu stránku je veľmi dôležité pre SEO!Každopádne môžeš túto moju metódu na zrýchlenie WordPress webu minimálne skúsiť a keď náhodou pre teba nebude fungovať alebo naopak, daj mi vedieť do komentára!

Niečo vás záujima? Napíšte mi.


* Posnažím sa odpísať čo najskôr. Vaše osobné údaje používam iba na účely spätného kontaktovania a nikde ich neuchovávam.

andrejsrna.sk

Copyright © 2015 -2022 Andrej Srna