Tipy a triky

Váš jednoduchý sprievodca vytvorením YouTube miniatúry

Napísal 18. novembra 2018 Žiadny komentár

Niekedy môže vaša YouTube miniatúra vyzerať naozaj zle. Mohli ste nahrať najzaujímavejšie video na svete, ale nemusí mať toľko videní ako keby ste mali k tomu videu aj zaujímavú miniatúru. Ako si jednu takú zaujímavú vyrobiť?

Miniatúry, malé, klikateľné fotky, ktoré diváci vidia pri pozeraní videí v službe YouTube, môžu byť rovnako dôležité ako aj názov videa. Zobrazujú ukážku vášho videa a lákajú potencionálnych divákov, aby si pozreli vaše video.

Nižšie vás prevediem jednoduchým štvor-krokovým procesom vytvárania vizuálne atraktívnych miniatúr, ktoré prerušia vizuálny šum a zvýšia mieru CTR videa a to všetko zadarmo. Dokonca nemusíte mať ani žiadne skúsenosti s dizajnom alebo s dizajnovými aplikáciami.

1. Prejdite na online nástroj

Existuje veľa bezplatných online nástrojov, v ktorých si môžete vytvoriť vašu YouTube miniatúru. Ja som v tomto návode použil nástroj FotoJet, umožňuje vám úplne zadarmo upraviť a stiahnuť vašu YouTube miniatúru a nie je potrebná ani žiadna registrácia.

2. Nahrajte fotku alebo si vyberte jednu zo šablón

Služba YouTube vám umožní vkladať ľubovoľný obrázok z vášho počítača ako miniatúru videa. Ak nemáte atraktívny obrázok na vašom počítači alebo potrebujete nejakú inšpiráciu, Fotojet vás zachráni. Majú viac ako 23 šablón, ktoré môžu slúžiť ako základ vašej YouTube miniatúry.

Ak chcete vytvoriť napadnú miniatúru, zvážte použitie postavy alebo ľudskej hlavy. Ľudia prirodzene hľadajú ľudské tváre, lebo je to “survival mechanism”, ktorý nám pomáha rýchlo zistiť emócie človeka a určiť, či sú hrozbou alebo priateľom. Podľa niektorých experimentov sa taktiež zistilo, že tvárové fotografie na Instagrame majú o 38% vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú “Like” a o 32% vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú komentár.

3. Pridajte text, klipart alebo pozadie do miniatúry

Akonáhle si vyberiete obrázok alebo šablónu, môžete svoju miniatúru vylepšiť ešte viac pridaním textu, klipartu alebo pozadia.

Ak chcete ešte viac objasniť predmet videa, zvážte pridanie názvu videa do miniatúry. Navyše, ak vašu fotka, grafiku alebo text, nie je dobre vidieť, zvážte umiestneniť na fotku, grafiku alebo text na tmavé pozadie. Farebný kontrast spôsobí, že vaša miniatúra bude viac výrazná. Rovnaká logika platí pre tmavé objekty na svetlom pozadí.

Po dokončení upravovania miniatúry stlačte tlačidlo “Uložiť” v hornej časti stránky.

4. Stiahnite si obrázok do počítača.

Ďalej uveďte názov miniatúry a uložte ju ako JPG alebo PNG. Rozlíšenie miniatúry sa už zhoduje s odporúčaným rozlíšením YouTube – 1280 x 720 px – takže sa nemusíte obávať úpravou veľkosti obrázka.

Iné nástroje

Okrem spomínaného nástroja FotoJet, existujú aj iné online nástroje. Veľmi obľúbená je aj napríklad Canva alebo Adobe Spark a je len na vašich osobných preferenciách, ktorý nástroj zvolíte.

Andrej Srna

Andrej Srna

Živnostník na voľnej nohe.

Leave a Reply